Pro okrasný trávník je důležitá rovnoměrná výživa. A proč hnojiv trávník, když stejně roste, a po přihnojení přeci víc poroste a bude se muset více sekat?
A trávník roste i bez výživy, ale mění se jeho složení, traviny ustupují a převládají plevele.
Trávník sice po výživě více roste, ale dobře vyživovaný trávník má pěknou barvu a dobře odnožuje, tím je trávník hustější a odolnější.
Dobrá výživa je tedy velmi důležitá pro celkovou kvalitu trávníku, jeho vzhled, odolnost proti chorobám a jiným nepříznivým vlivům.
Co trávník potřebuje
Hlavní prvky, které trávník potřebuje jsou
- dusík ( N )
- fosfor ( P )
- draslík ( K )
dále je to hořčík a mikroprvky: železo, síra, mangan, bór a další.
Dusík
Podporuje celkový růst a vitalitu rostliny. Podporuje odnožování. Ovlivňuje barvu rostliny. Při nedostatku dusíku má trávník světlou barvu, řídne a je méně odolný. Při nadbytek dusíku jsou listy trav měkčí a méně odolné zátěži. Na podzim přílišné množství dusíku zpomaluje vyzrávání rostlin a tím horší přezimování.
Minimální doporučená dávka čistého dusíku za rok u okrasného trávníku: 15-20 g/m2.
Fosfor
Základní prvek pro podporu kořenového systému, proto je důležitý hlavně u tzv. Startovacích hnojiv, které se používají při výsevu nového trávníku a při dosevech. Podporuje celkové vyzrávání trávníku. Minimální doporučená dávka čistého fosforu za rok u okrasného trávníku: 2-4 g/m2.
Draslík
V poslední době v trávníkové péči velmi populární prvek. Pomáhá rostlinám překonat stresové situace: velké teplo a sucho nebo naopak se použije pro dobré přezimování. Podporuje trávník v jeho dobrém zdraví, trávy jsou houževnatější a odolnější.
Minimální doporučená dávka čistého draslíku za rok u okrasného trávníku: 10-16 g/m2. Jeho potřeba se přibližuje celkové potřebě dusíku.
Pro jaro tedy volíme hnojiva s vyšším obsahem dusíku pro podporu vitality trávníku, pro nové výsevy a pro větší dosevy po vertikutaci a aerifikaci hnojiva, které obsahuje dusík a fosfor. Na podzim a při horkém a suchém průběhu léta hnojiva s vyšším obsahem draslíku.
Pokud bojujeme s mechem, částečně pomůže hnojivo s vyšším obsahem železa.
Druhy hnojiv
Trávníková hnojiva tedy vybíráme podle složení, dále dle jejich balení a naší plochy trávníku a samozřejmě dle naší peněženky a nároků na vzhled, stav a vitalitu trávníku.
Můžeme volit mezi
- jednosložkovými hnojivy - jeden prvek, například ledek vápenatý jen dusík nebo draselná sůl jen draslík.
- kombinovanými hnojivy - více prvků - NPK, Cererit a Nk hnojiva a většina speciálních trávníkových hnojiv.
- Granulovaná hnojiva - většina hnojiv pro standardní výživu, aplikují se rozhozem pomocí aplikačních vozíků a rozmetadel.
- Kapalná hnojiva - pro rychlý příjem živin, například při deficitu určitého prvku, aplikují se postřikem
Rychlorospustná hnojiva - ledek, npk, Cererit - živiny se uvolňují téměř ihned po aplikaci. Můžeme tak řešit aktuální potřeby trávníku dle aktuálních povětrnostních a půdních podmínek. Levnější cena. Při předávkování možnost popálení trávníku.
Dlouhodobá hnojiva - dlouhodobé uvolňování živin, většinou po dobu 2-3 měsíce. Rovnoměrný přísun živin. Jednoduchá aplikace. Nehrozí popálení. Vyšší cena.
Hnojiva obsahující látky na hubení plevelů - kromě prvků potřebných pro výživu trávníku obsahují účinné látky pro likvidaci plevelů v trávníku. Slouží pro udržení trávníku v bezplevelném stavu, ale obsah účinných látek je nižší než u postřiků a obsah živin je také nižší než u standardních trávníkových hnojiv. Vhodné jako doplněk. Při větším zaplevelení je vhodnější použít speciální herbicidní postřik.
Konkrétní příklady trávníkových hnojiv