- hlenky
- řasy
- mechy
Hlenky
Nejsou to typický paraziti, trávy po napadení většinou nehynou, nemění barvu. Ale stébla trav jsou obaleny shluky modrých, bílých a šedivých tělísek ( drobné barevné slizovité kuličky ).
Nejčastěji se vyskytují v jarní nebo podzimním období.
Mají vliv na estetickou hodnotu trávníku. u sportovních trávníků i na jejich hrací vlastnosti.
Speciální ochrana se neprovádí. Sliz se odstraňuje z listů trav proudem vody nebo vyhrabáním. Při častém napadení je vhodné po odstranění slizu aplikovat fungicid, například s účinnou látkou azoxystrobin, a bude to zároveň prevence proti dalším chorobám v trávníku.
Likvidace řas a mechu v trávníku
Řasy a mechy patří mezi biotické původce neinfekčního onemocnění trávníku. Mezi řasy patří vláknité řasy a sinice rodů Nostoc, Cylindrocystic, mezi mechy například bahňatka obecná, drabík stromkovitý, prutník stříbřitý a jiné druhy.
Mechy
Mechy se v trávníku šíří vegetativním a generativním způsobem. Mechy znehodnocují trávník z jeho estetického a také užitkového hlediska. A zároveň vytlačují trávy. Mechy jsou výrazným konkurentem pro traviny.
Příčiny šíření mechu v trávníku
- nadměrná vlhkost půdy
- zhutnění povrchu trávníku
- nevhodné zavlažování trávníku
- nedostatek živin
- časté velmi nízké kosení
- kyselá půdní reakce
- zastínění
Likvidace mechu
Mech lze likvidovat v trávníku nechemicky nebo za pomocí chemických přípravků.
Nechemická likvidace mechu
Pro zdárné odstranění mechu v trávníku je třeba zlepšit světelné podmínky a odstranění stínu. Dále odstranění travní plsti a provzdušnění utužené vegetační vrstvy. Toho lze docílit vertikutací. Dále je nutná optimalizace závlahy a odstranění příčin trvalého zamokření. Pravidelným dosevem holých míst a sečením trávníku na optimální výšku zabráníme dalšímu šíření mechu.
Tyto preventivní zásahy jsou velmi důležité. Podmínky pro rozvoj mechu v trávníku jsou schodné s podmínkami pro šíření chorob. Proto by optimalizace závlahy a výživy, vertikutace, výběr správné travní směsi měly patřit k základním stavebním kamenům při údržbě trávníku!
Chemická likvidace mechu v trávníku
Základní preventivním opatřením je rovnoměrná, vyvážená a optimální výživa trávníku trávníkovými hnojivy a úprava pH půdy vápněním. pH půdy by nemělo přesahovat 6-6,5. Vápnění trávníku se provádí nejčastěji před zimou, kdy se aplikuje Dolomitický vápenec.
Pro chemickou likvidaci se používají přípravky na bázi síranu železnatého nebo amonného – např. Antimech, nebo speciální hnojiva obsahující prvek železo – například Expert proti mechu.
V České republice je registrován přípravek pro likvidaci mechu v trávnících pod obchodním názvem Mogeton. Mogeton se aplikujeme postřikem.
Řasy
Typickým příznakem výskytu řas v trávníku jsou zelené, později černé, slizovité skvrny, které později zasychají a vytvářejí krustu.
Podmínky pro tvorbu a výskyt řas v trávníku
- nepropusná vegetační vrstva
- nízká úroveń minerální výživy
- zastínění
Řasy ohrožují kvalitu trávníku z estetického hlediska a z růstového hlediska, kdy vytlačují traviny a trávník řídne. Kolonie řas jsou velkým konkurentem pro traviny.
Ochrana trávníku proti řasám
- zlepšní propustnosti půdy - vertikutace
- pískování
- odstranění stařiny
- zabrániění dlohodobému zamokření
- udržovaní hustého porostu
Z chemických přípravků je, dle odborné literatury, možné použít přípravky s účinnou látkou na bázi chlorothalonilu ( přípravky Bravo, Casoar ), mancozebu ( přípravky Dithane, Novozir ) nebo síranu měďnatého. Dobré účinky vykázal i přípravek s účinnou látkou quinoclamin – Mogeton. V zahraničí je registrován přípravek Biodyozon.
Doporučení pro odstraněnín řas
Základem je vysušit stanoviště, krusty řas mechanicky rozrušit a odstranit, například pomocí vertikutace nebo vyhrabáním. Holá místa ihned dosít a lehce pískovat nebo pohodit trávníkovým substrátem.
Z výše popsaného i z celého seriálu článků o houbových chorobách v trávníku je jasné, že nejdůležitější preventivní ochranou trávníku a činností pro zlepšení jeho stavuje pravidelné odstraňování plsti.
Další možné poškození trávníku
- chemické agens ( poškození od postřiků, hnojiv, od moči zvířat ... )
- fyzikální agens ( plsť, velké výkyvy teplot, nedostatečná nebo přílišná vláha ... )
- fyziologické agens ( fialovění psinečku )
- mechanické agens ( mechanická zátěž a "vyholování trávníku ", ... )
- živočišní škůdci ( larvy, myši, hraboši... )
Další díly minisérie článků o Houbových chorobách v trávníku:
Houbové choroby v trávníku - 1. část - podmínky pro výskyt chorob
Houbové choroby v trávníku - 2.část - Nejznámější choroby
Houbové choroby v trávníku - 3.část - účinné látky a přípravky proti chorobám
Houbové choroby v trávníku - 4.část - Polyversum
Kam dále?
Přípravky proti mechu v trávníku
Vše o vertikutaci trávníku
Žádné komentáře:
Okomentovat