Stránky

pondělí 11. července 2011

Nebezpečná ježatka kuří noha

Ježatka kuří noha
Krásný zelený trávník někdy narušuje jiná tráva. Jako by tam nepatřila. Působí svým trsem jako velmi rušivý element. A to jak vzhledově, tak i na kvalitu trávníku. Je to ježatka kuří noha.

Ježatka kuří noha je travina z čeledi lipnicovitých,je to jednoděložná rostlina, její růst je trsnatý, rozmnožuje se semeny. Je to jednoletá rostlina.

Nebezpečí ježatky v trávníku spočívá v jejím agresivním trsnatém růstu, kdy vytlačuje ostatní traviny. Velké škody dokáže napáchat zejména v mladých výsevech.


Ježatka v trávníků se úporně "brání posekání". Její vzrůst se vždy přizpůsobuje dané kultuře v které roste. Například v trávnících je její růst spíše plazivý.

Likvidace postřiky

Ježatka je jednoděložná rostlina, jako ostatní trávy obsažené v travních směsích. Z tohoto důvodu klasické postřiky proti plevelům ( Bofix, Travin Dicotex ) v trávnících ji nehubí. Tyto přípravky hubí pouze dvouděložné plevele ( sedmikrásky, pampelišky ...).
  
Na ježatku lze použít přípravek Puma Extra. Ale... . Přípravek není 100% selektivní k ostatní travinám. V mladém stádiu ničí lipnice a jiné druhy trav. Odolné jsou pouze jílky, které jsou již dobře vyvinuté. Pumu extra lze také použít do semenných porostů Kostřavy červené.

Likvidace mrazem

Ježatka kuří noha je jednoletá rostlina. Ježatka je citlivá na mráz. Mráz přes zimu rostliny ničí, na jaře je trávník nutné dosít. Semena v půdě si udržují klíčivost 2-6 roků. Semena mohou klíčit a vzcházet až z hloubky 10 cm i pod vodou. Obilky jsou rozšiřovány různými způsoby, nejčastěji nečistým osivem, statkovými hnojivy,větrem, balíčkovanou sadbou, závlahovou vodou apod.

Likvidace bodovou aplikací

Jednotlivé trsy ježatky lze likvidoval bodovou aplikací " totálních herbicidů" ( Roundup apod. ) a následně po uhynutí rostliny provést dosev trávníku. Bodová aplikace se provádí postřikem s krytkou nebo speciálním aplikátorem ( protiplevelná hůl ), případně lze aplikovat Roundup nebo jiný podobný přípravek štětečkem na list plevele ( aplikuje se přímo koncentrát, vhodné pro menší plochy ).

Kam dál?

34 komentářů:

 1. ...a není lepší než mayat roundup na listz sebrat dlubák a vztáhnout to ze zěmě jako zkažený zub i s kořenem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento způsob jsme vyzkoušeli na části zahrady pomocí vytrhávače plevele Fiskars.Ježatku máme venku, ale zůstali po ní ukrutné díry, které jsme sice ihned zasypávali, ale jsou stále viditelné.

   Vymazat
 2. Dobrý den máme Ježatku po celé zahradě jsem z toho nešťastná prosím poraďte mi jak se jí zbavit aniž bych musela orat celý pozemek? a jestli je lepší to něčím postříkat na podzim pak nechat vytrhnout a na jaro to přežít novou travičkou? Děkuji Lenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, ježatka je velmi agresivní plevel, ale jednoletý. Přes zimu většinou vymrzne.
   Bohužel na ježatku není postřik, který by ji likvidoval a zároveň by nepoškodil trávník.
   Nejlepší je tedy mechanická ochrana - tedy jednotlivé trsy vypichovat a následně volná místa ihned osít novým trávníkem.
   Lze použít na bodovou aplikaci Roundup, ale jen opravdu bodově do středu trsu ježatky, zde hrozí úplné zničení trávníku! Roundup není selektivní a hubí vše zelené !!!

   Michal

   Vymazat
 3. co tak skusit toto:
  http://greencorridor.sk/2016/02/08/puma-extra-nicenie-burin-v-travnikoch/

  Mirec

  OdpovědětVymazat
 4. A co ji odstrihnout nad zemi a kapnou na ni raundap ? Honza

  OdpovědětVymazat
 5. A co ji odstrihnout nad zemi a kapnou na ni raundap ? Honza

  OdpovědětVymazat
 6. Takže se mi vyskytla na zahradě a existuje momentálně jediný dostupný selektivní herbicid a to Duke, který se však prodává pouze v 5l balení pro profi použití a jako fyzická osoba jej nejde zakoupit. Tedy tímto prosím kdyby se někomu podařilo sehnat cca 2dcl koupím

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, tiež mám taký problém s ježatkou..
   išiel by som do toho...Duke, alebo Puma..možme sa zložiť viacrí..moja adresa je miro.krsiak@gmail.com
   som z Bratislavy

   Vymazat
 7. Ano, částečně je možné použití přípravku Duke, ale je pouze 5 litrovém balení ( cena přes 5000 Kč ).ale při postřiku bych byl velmi opatrný ... .

  Některé firmy, které dělají údržbu trávníku s ním mohou mít zkušenost a používají ho. 3lo by to například řešit jako službu a postřik si objednat ... .

  Aktualizovaný a rozšířený článek o ježatce a lipnici roční najdete na blogu našeho shopu https://www.svet-travniku.cz/jezatka-kuri-noha

  OdpovědětVymazat
 8. Také jsem měl tento problém, pak jsem objevil přípravek Puma extra. Nikde jsem ho ale nemohl sehnat až v Ratíškovicích v prodejně Agro Bio. Kupodivu ho neměli v nabídce na internetu ale když jsem tam zajel osobně tak mi ho ochotně prodali. Naštěstí to mám jenom kousek a stavil jsem se tam jenom po cestě kolem ze zvědavosti a měl jsem mspěch. Cena byla tehdy asi 500Kč za 400 ml. Přípravek funguje v trávníku dokonale. Po aplikaci tímto postřikem ježatka zčervená, pomalu zmizí a je nahrazena původním trávníkem. Nemusím se dál o nic starat, nic znovu vysazovat, něco vyrývat a pod. Tento proces trvá asi tři týdny po aplikaci postřiku. Takže opracvdu doporučuji přípravek Puma extra pokud se tedy dá sehnat, já ho mám naštěstí na 20 let dopředu. Roman

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý den, Romane, prosím, zajímaly by mě bližší informace ohledně postřiku Puma extra. Chci se zeptat, zda jste aplikoval postřik přímo na každou ježatku extra? Mám obavy, abych zbytek zdravého trávníku nezlikvidovala zcela ���� Předem mockrát děkuji za odpověď, ochotu i případný postup pro laika �� Ivet*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi

  1. Aplikoval jsem Pumu, trávník přežil a lipnice luční i ježatka vadnou. Pokud by měl někdo zájem, mám velké balení Duke (stejná účinná látka jako Puma extra). Rozdělím se za výrazně příznivější cenu, než 60 ml ze Slovenska.

   Vymazat
  2. Dobrý den. Jsem pro. Kolik by jste chtěl za 120ml?

   Vymazat
 10. Ahoj Romane,
  kolik byste chtěl za 100ml postřiku Duke?
  Díky Kuba.

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý den,mám zájem o postřik na ježatku. Můžete mi, prosím, poslat Vaše podmínky s nákupem?
  Díky Vojta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koupil bych i 400 ml. a jsem z Ostravy Poruby. Kontakt na mě je 773005203,děkuji Vašek P.

   Vymazat
 12. Zdravím další trávníkáře, kteří řeší ježatku a lipnici roční jako my zde.
  Dovezl jsem si ze zahraničí Pumu extra, bohužel ale šlo jen koupit 5 ltr za majlant :( Postřik je to ale účinný i v nově založeném trávníku. Ježatka krásně červená jak psal Roman. Mohu nabídnout dalším zájemcům, sám 5 ltr určitě nevyužiji :) Standa Ostrava

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,mám zájem

   Vymazat
  2. Napište mi zprávu odkud jste, jak chcete provést předání / doručení a požadované množství. Nabízím množství 200 ml za 400 Kč.

   Vymazat
  3. Zdravím,
   jsem z Ostravy. Vzal bych 200 ml za 400 Kč. Zavolejte mi na tel 777154274 a dohodneme setkání pro předání. S pozdravem Ondra H.

   Vymazat
  4. Byl by postřik ještě k mání ? Jsem z okolí Ostravy, 725102971

   Vymazat
  5. Dobrý den,mám zájem o postřik.Prosím info na ksapakova@seznam.cz.Moc děkuji

   Vymazat
  6. Dobrý den, mohla bych poprosit jak se přípravek dávkuje ?
   A máte přípravek ještě k dispozici ? Předem děkuji za zprávu 775 888 794.

   Vymazat
  7. Dobrý,měl bych zájem jsem s okolí 735002814

   Vymazat
 13. Kdo má zájem, napište mi zprávu odkud jste, jak chcete provést předání / doručení a požadované množství. Nabízím množství 200 ml za 400 Kč. Preferuji nejlépe osobní předání v Ostravě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koupil bych 400 ml a jsem z Ostravy Poruby

   Vymazat
  2. Dobrý den, máte ještě prosím postřik na Ježatku ?
   Díky moc.

   Vymazat
  3. Dobrý den, měl bych také zájem o postřik. Jsem z Opavy. Koreny.J@seznam.cz tel.: 737238808.

   Děkuji.

   Vymazat
  4. dobrý den, i já bych měla o postrik zájem, pokud je ještě k dispozici. Kolegarovamarketa@seznam.cz

   Vymazat
  5. Měl bych zájem o 400 ml. Tel. 602722651

   Vymazat
 14. Dobry den, prosim rad bych koupil duke nebo puma extra 500ml Třinecko klidne dojedu. Tel. 724562860 děkuji

  OdpovědětVymazat