pondělí 11. července 2011

Nebezpečná ježatka kuří noha

Ježatka kuří noha
Krásný zelený trávník někdy narušuje jiná tráva. Jako by tam nepatřila. Působí svým trsem jako velmi rušivý element. A to jak vzhledově, tak i na kvalitu trávníku. Je to ježatka kuří noha.

Ježatka kuří noha je travina z čeledi lipnicovitých,je to jednoděložná rostlina, její růst je trsnatý, rozmnožuje se semeny. Je to jednoletá rostlina.

Nebezpečí ježatky v trávníku spočívá v jejím agresivním trsnatém růstu, kdy vytlačuje ostatní traviny. Velké škody dokáže napáchat zejména v mladých výsevech.


Ježatka v trávníků se úporně "brání posekání". Její vzrůst se vždy přizpůsobuje dané kultuře v které roste. Například v trávnících je její růst spíše plazivý.

Likvidace postřiky

Ježatka je jednoděložná rostlina, jako ostatní trávy obsažené v travních směsích. Z tohoto důvodu klasické postřiky proti plevelům ( Bofix, Travin Dicotex ) v trávnících ji nehubí. Tyto přípravky hubí pouze dvouděložné plevele ( sedmikrásky, pampelišky ...).
  
Na ježatku lze použít přípravek Puma Extra. Ale... . Přípravek není 100% selektivní k ostatní travinám. V mladém stádiu ničí lipnice a jiné druhy trav. Odolné jsou pouze jílky, které jsou již dobře vyvinuté. Pumu extra lze také použít do semenných porostů Kostřavy červené.

Likvidace mrazem

Ježatka kuří noha je jednoletá rostlina. Ježatka je citlivá na mráz. Mráz přes zimu rostliny ničí, na jaře je trávník nutné dosít. Semena v půdě si udržují klíčivost 2-6 roků. Semena mohou klíčit a vzcházet až z hloubky 10 cm i pod vodou. Obilky jsou rozšiřovány různými způsoby, nejčastěji nečistým osivem, statkovými hnojivy,větrem, balíčkovanou sadbou, závlahovou vodou apod.

Likvidace bodovou aplikací

Jednotlivé trsy ježatky lze likvidoval bodovou aplikací " totálních herbicidů" ( Roundup apod. ) a následně po uhynutí rostliny provést dosev trávníku. Bodová aplikace se provádí postřikem s krytkou nebo speciálním aplikátorem ( protiplevelná hůl ), případně lze aplikovat Roundup nebo jiný podobný přípravek štětečkem na list plevele ( aplikuje se přímo koncentrát, vhodné pro menší plochy ).

Kam dál?

13 komentářů:

 1. ...a není lepší než mayat roundup na listz sebrat dlubák a vztáhnout to ze zěmě jako zkažený zub i s kořenem?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento způsob jsme vyzkoušeli na části zahrady pomocí vytrhávače plevele Fiskars.Ježatku máme venku, ale zůstali po ní ukrutné díry, které jsme sice ihned zasypávali, ale jsou stále viditelné.

   Smazat
 2. Dobrý den máme Ježatku po celé zahradě jsem z toho nešťastná prosím poraďte mi jak se jí zbavit aniž bych musela orat celý pozemek? a jestli je lepší to něčím postříkat na podzim pak nechat vytrhnout a na jaro to přežít novou travičkou? Děkuji Lenka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, ježatka je velmi agresivní plevel, ale jednoletý. Přes zimu většinou vymrzne.
   Bohužel na ježatku není postřik, který by ji likvidoval a zároveň by nepoškodil trávník.
   Nejlepší je tedy mechanická ochrana - tedy jednotlivé trsy vypichovat a následně volná místa ihned osít novým trávníkem.
   Lze použít na bodovou aplikaci Roundup, ale jen opravdu bodově do středu trsu ježatky, zde hrozí úplné zničení trávníku! Roundup není selektivní a hubí vše zelené !!!

   Michal

   Smazat
 3. co tak skusit toto:
  http://greencorridor.sk/2016/02/08/puma-extra-nicenie-burin-v-travnikoch/

  Mirec

  OdpovědětSmazat
 4. A co ji odstrihnout nad zemi a kapnou na ni raundap ? Honza

  OdpovědětSmazat
 5. A co ji odstrihnout nad zemi a kapnou na ni raundap ? Honza

  OdpovědětSmazat
 6. Takže se mi vyskytla na zahradě a existuje momentálně jediný dostupný selektivní herbicid a to Duke, který se však prodává pouze v 5l balení pro profi použití a jako fyzická osoba jej nejde zakoupit. Tedy tímto prosím kdyby se někomu podařilo sehnat cca 2dcl koupím

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, tiež mám taký problém s ježatkou..
   išiel by som do toho...Duke, alebo Puma..možme sa zložiť viacrí..moja adresa je miro.krsiak@gmail.com
   som z Bratislavy

   Smazat
 7. Ano, částečně je možné použití přípravku Duke, ale je pouze 5 litrovém balení ( cena přes 5000 Kč ).ale při postřiku bych byl velmi opatrný ... .

  Některé firmy, které dělají údržbu trávníku s ním mohou mít zkušenost a používají ho. 3lo by to například řešit jako službu a postřik si objednat ... .

  Aktualizovaný a rozšířený článek o ježatce a lipnici roční najdete na blogu našeho shopu https://www.svet-travniku.cz/jezatka-kuri-noha

  OdpovědětSmazat
 8. Také jsem měl tento problém, pak jsem objevil přípravek Puma extra. Nikde jsem ho ale nemohl sehnat až v Ratíškovicích v prodejně Agro Bio. Kupodivu ho neměli v nabídce na internetu ale když jsem tam zajel osobně tak mi ho ochotně prodali. Naštěstí to mám jenom kousek a stavil jsem se tam jenom po cestě kolem ze zvědavosti a měl jsem mspěch. Cena byla tehdy asi 500Kč za 400 ml. Přípravek funguje v trávníku dokonale. Po aplikaci tímto postřikem ježatka zčervená, pomalu zmizí a je nahrazena původním trávníkem. Nemusím se dál o nic starat, nic znovu vysazovat, něco vyrývat a pod. Tento proces trvá asi tři týdny po aplikaci postřiku. Takže opracvdu doporučuji přípravek Puma extra pokud se tedy dá sehnat, já ho mám naštěstí na 20 let dopředu. Roman

  OdpovědětSmazat
 9. Dobrý den, Romane, prosím, zajímaly by mě bližší informace ohledně postřiku Puma extra. Chci se zeptat, zda jste aplikoval postřik přímo na každou ježatku extra? Mám obavy, abych zbytek zdravého trávníku nezlikvidovala zcela ���� Předem mockrát děkuji za odpověď, ochotu i případný postup pro laika �� Ivet*

  OdpovědětSmazat